|

تحریم فروش «بن و جری» در سرزمین‌های اشغالی

جنگِ تابستانیِ اسرائیل با بستنیِ بن و جری پایه‌های مشروعیت این رژیم را در آمریکا هم ذوب کرده .

تحریم فروش «بن و جری» در سرزمین‌های اشغالی
کد مطلب : 34636

ماجرا از یک خبر ساده شروع شد: شرکت بستنی‌سازی «بن و جری» که یک برندِ معروف تولید بستنی در آمریکاست، اعلام کرد دیگر محصولاتش را برای فروش در سرزمین‌های اشغالی عرضه نمی‌کند، این اقدام در راستای اعلام حمایت از فلسطینیانی انجام شد که در جریان تجاوز اخیر ارتش رژیم صهیونیستی به مناطقی در کرانۀ باختری و همچنین نوار غزه، بی‌خانمان شدند و یا اعضای خانوادۀ خود را از دست دادند.

این اعلام رسمی از سوی یکی از نماد‌های صنعت مواد غذایی در آمریکا، برای سران اسرائیل بسیار گران تمام شد؛ به‌ویژه آنکه دولت جدیدِ صهیونیست‌ها به‌تازگی و با یک رأی بسیار شکننده توانست هدایت امور را در سرزمین‌های اشغالی به‌عهده بگیرد و اصلاً انتظارِ این شوکِ اقتصادی ـ رسانه‌ای را نداشت، بر همین اساس، این اقدامِ شرکتِ بستنی‌سازیِ بن و جری، با واکنش تند و عصبی مقامات اسرائیل روبه‌رو شد. «نفتالی بنت»، نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی که این روز‌ها به‌شدت مورد تهاجم سخنرانی‌های «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر اسبق قرار دارد، بایکوتِ فروش این بستنی در سرزمین‌های اشغالی را یک اقدامِ «یهودستیزانه» در قرن بیست و یکم نامید و «یائیر لیپید»، نخست‌وزیر کنونی این رژیم هم این مسئله را «پذیرش شرم‌آور یهودستیزی» نامید و برخی مقامات دیگر این رژیم هم آن را «نوعی تروریسم علیه اسرائیل» معرفی کردند.

این واکنش و کارزار گستردۀ هیستیریک و نامتعادل نسبت به اقدام یک شرکت بستنی آمریکایی، فارغ از نتیجۀ آن ـ که به‌گفتۀ اکثر کارشناسان، نهایتاً با شکست دیگری برای تل‌آویو همراه خواهد بود ـ به‌عنوان یکی از نشانه‌های شرایط نامناسب، ناپایدار و زوال سیاسی در حکومت صهیونیست‌ها ارزیابی شده است.

از یک‌سو، برخی کارشناسان معتقدند که این عملیات و هجمۀ رسانه‌ای علیه «بستنیِ بن و جری» نوعی واکنش به رسوایی جاسوسی بزرگ اسرائیل از طریق نرم‌افزار رایانه‌ای «پگاسوس» است که تلاش می‌کند این رویداد مهم و پرسروصدا را به حاشیه ببرد و طبق معمول، با مظلوم‌نمایی صهیونیست‌ها به فراموشی سپرده شود. شرکت سایبری اسرائیلی «ان‌اس‌او» سازندۀ نرم‌افزار جاسوسی پگاسوس است؛ نرم‌افزاری که به اسم مبارزه با جرایم و تروریسم در اختیار نهاد‌های دولتی کشور‌های مختلفی قرار گرفت، اما براساس گزارش‌های منتشرشده، سیاستمداران، خبرنگاران و فعالان حقوق بشر را مورد جاسوسی قرار داده است، به‌عنوان مثال، صهیونیست‌ها یکی از دو تلفن همراه امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه را مورد شنود و جاسوسی قرار داده‌اند.

از طرف دیگر، دولت جدید اسرائیل که تحت فشار‌های شدید اجتماعی از سوی ساکنین سرزمین‌های اشغالی و همچنین رقبای سیاسی خود قرار دارد، به دنبال دستاویزی برای جلب حمایت کاخ سفید است. تأکید مقامات رژیم صهیونیستی بر لزوم واکنش جو بایدن به مسئلۀ تحریم فروش بستنی‌های بن و جری در سرزمین‌های اشغالی هم بر همین مبناست تا بتوانند علاوه بر کاستن از فشار افکار عمومی، دولت آمریکا را نیز وادار به انجام اقدامات عینی و میدانی بیشتر در حمایت از دولت جدید صهیونیست‌ها کنند.

این مسئله ازآنجایی برای اسرائیلِ این روز‌ها بسیار حائز اهمیت است که حتی بنیانگذاران یهودی شرکتِ بستنی بن و جری هم در یادداشتی که برای «نیویورک تایمز» نوشته‌اند، ضمن تأکید بر حمایت از این اقدام شرکت در تحریم فروش بستنی در سرزمین‌های اشغالی، به غیرقانونی بودن اقدامات رژیم صهیونیستی در سرزمین فلسطین بنا بر مقررات و قوانین ایالات متحده آمریکا اشاره کرده‌اند و این یعنی فروپاشی اسطورۀ «اسرائیلِ حامی یهودیان.»

بعد از تهاجم اخیر نظامیان صهیونیست به منطقۀ «شیخ‌جراح» در کرانۀ باختری و تلاش برای بیرون راندن ساکنین اصلی و قدیمی این محله از خانه‌هایشان برای حضور شهروندان صهیونیست در خانه‌های فلسطینی‌ها، یک موج بین‌المللی در مخالفت با جنایات رژیم صهیونیستی شکل گرفت که این بار، بسیار فراتر از جریان‌های اسلامی، عربی و حتی چپ بود؛ تا جایی که بسیاری از یهودیان در سراسر جهان، اقدام به برگزاری تجمع و امضای بیانیه‌های اینترنتی در مخالفت با اقدامات اسرائیل کردند. همین یکپارچگی افکار عمومی در جهان باعث شد اقدامات جنایت‌بار صهیونیست‌ها در کرانه باختری و نوار غزه، خیلی زود با واکنش جدی سازمان‌های بین‌المللی و البته ترس سران اسرائیل روبه‌رو شود و کار به اعلام پذیرش آتش‌بس در برابر نیرو‌های مقاومت فلسطین در کمتر از ۱۱ روز برسد.

حالا و بنا به گفتۀ رسانه‌های بین‌المللی، ماجرای تحریم فروش یک شرکت بستنی معروف آمریکایی در سرزمین‌های اشغالی، یک‌بار دیگر مشخص کرد که بنیان‌های اجتماعی ـ سیاسی این رژیم تا چه‌اندازه سست و لرزان است و دیگر برچسب «یهودستیزی» و مظلوم‌نمایی با «هولوکاست» هم نمی‌تواند به تثبیت جایگاه تل‌آویو کمک کند. اسرائیل که از ابتدای اشغال فلسطین، با مشکلی به‌نام «عدم مشروعیت» روبه‌رو بوده و اقدامات بسیاری را ـ نظیر برگزاری دادگاه محاکمه سران آلمان نازی مثل آدولف آیشمن ـ برای مشروعیت‌بخشی به جنایات خود انجام داده است، در سال‌های اخیر به بن‌بست مشروعیت در افکار عمومی جهان و حتی سیاستمداران جهانی رسیده است؛ تا جایی که حتی توان همراه کردن آمریکایی‌ها برای مخالفت با اقدام شرکت بستنی «بن و جری» را هم ندارد.

طبق یک نظرسنجی که اخیراً میان یهودیان آمریکا انجام شده است، ۳۴ درصد از پاسخگویان معتقدند که رفتار اسرائیل با فلسطینی‌ها مصداق نژادپرستی و آپارتاید است و بسیاری از مردم آمریکا نیز معتقدند که کاخ سفید در برابر جنایات اسرائیل، استاندارد دوگانه دارد؛ چرا که در برابر نقض آشکار حقوق بشر در فلسطین، میلیارد‌ها دلار پاداش به صهیونیست‌ها پرداخت می‌کند.

در نهایت آن چیزی که مشخص است، این است که جنگ تابستانی اسرائیل با بستنی بن و جری، پایه‌های لرزان مشروعیت این رژیم را میان مردم آمریکا هم ذوب کرده است و به‌قول پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی الجزیره، «حتی یک کودک خردسال هم می‌فهمد که بازندۀ این موش و گربه‌بازیِ اسرائیل با بستنی بن و جری، تل‌آویو است.»

منبع : تسنیم

دیدگاه تان را بنویسید