|

سنگی که کیلویی ۵ میلیون دلار می‌ارزد!

در این گزارش با سنگی آشنا می‌شوید که هر قیراط آن بعد از تراش بیش از هزار دلار قیمت دارد و ارزش هر کیلوی این سنگ بعد از تراش به بیش از ۵ میلیون دلار می‌رسد.

سنگی که کیلویی ۵ میلیون دلار می‌ارزد!
کد مطلب : 34580

کشورما پر است از سنگ‌هایی که بسیار با ارزش اند، اما متاسفانه به صورت خام از کشور خارج و بعد از تراش با ارزش افزوده ۵۰۰ برابری به کشور برمی گردد. یکی از این سنگ‌ها «گارنت دمانتوئید» است که در جنوب کرمان بیشتر از دیگر مناطق کشور دیده می‌شود. متاسفانه اکنون عده‌ای به صورت دستی و بدون مجوز در حال استخراج آن هستند و به صورت خام با قیمت‌های نسبتا ارزانی به خارج از کشور صادر می‌کنند، این در حالی است که هر قیراط آن بعد از تراش بیش از هزار دلار قیمت دارد و ارزش هر کیلوی این سنگ بعد از تراش به بیش از ۵ میلیون دلار می‌رسد. در ادامه با این سنگ بیشتر آشنا می‌شویم.

آشنایی با گارنت دمانتوئید

گارنت دمانتوئید یکی از درخشان‌ترین سنگ‌های قیمتی است که حتی در سایه هم درخشش زیادی دارد. این سنگ برای استفاده در انواع زیورآلات همچون سنجاق سینه، آویز یا گوشواره، انگشتر و … به کار می‌رود. این سنگ کمیاب‌ترین و با ارزش‌ترین نوع سنگ‌های خانواده گارنت است که در زمره سنگ‌های قیمتی قرار می‌گیرد. رنگ سبز گارنت با ارزش‌ترین نوع آن است و سنگ‌های بالای یک قیراط بسیار کمیاب هستند. قیمت دمانتوئید از حدود ۱۰۰۰ دلار به ازای هر قیراط شروع می‌شود.

سنگ کمیاب و ارزشمند

در اواخر دوران ویکتوریا و اوایل قرن بیستم، دمانتوئید به سنگی بسیار مورد توجه تبدیل شد و قیمت‌های بالایی داشت، زیرا به تعداد زیاد در دسترس نبود. قیمت و ارزش گارنت دمانتوئید بسته به اندازه و کیفیت آن، متفاوت است. ساخت بهترین جواهرات با کمک سنگ‌های قیمتی همچون گارنت دمانتوئید، تمایل دوستداران سنگ را برای خرید بیشتر می‌کند، گارنت دمانتوئید اغلب به رنگ سبز یافت می‌شود که از این نظر در رقابت با زمرد است. گارنت‌ها برای کلکسیونر‌های جواهرات، سازندگان و علاقه‌مندان به جواهرات بسیار ارزشمند هستند. جالب است بدانید که به رغم کشف منابع جدید دمانتوئید در طول دهه ۱۹۹۰، این سنگ هنوز بسیار کمیاب است.

بزرگ‌ترین سنگ گارنت دمانتوئید در جهان

بلور‌های سنگ گارنت دمانتوئید معمولا کوچک هستند و سنگ‌های بزرگ‌تر از ۱۰ قیراط به ندرت به دست آمده است و سنگ‌های با تراش بزرگ‌تر از یک قیراط هم کمتر دیده می‌شوند. بزرگ‌ترین دمانتوئید به دست آمده از ناحیه اورال روسیه، وزنی معادل ۲۵۲.۵ قیراط یا ۵۰.۵ گرم داشته است. در انستیتو اسمیتسونین در واشنگتن دی سی، یک قطعه نگین دمانتوئید با تراش فست به وزن ۱۱.۲۴ قیراط به نمایش گذاشته شده است. در حقیقت، دمانتوئید امروزه یکی از کمیاب‌ترین گوهرسنگ‌های رنگین محسوب می‌شود.

سنگی که کیلویی ۵ میلیون دلار می‌ارزد!

گارنت دمانتوئید در کرمان

رگه‌های این گوهر گران بها در پهنه معادن کروم اسفندقه استان کرمان به وفور دیده می‌شود، اما متاسفانه تا کنون برای سامان دهی آن‌ها کاری صورت نگرفته است. به گزارش خبرگزاری دانشجو اکنون ۲ هزار نفر به صورت دستی و بدون داشتن مجوز در حال استخراج این سنگ‌ها هستند. البته این تنها سنگ قیمتی موجود در کرمان نیست، چون بر اساس گزارش‌ها کرمان جزو سه استان برتر کشور در زمینه معادن سنگ‌های قیمتی محسوب می‌شود، اما با وجود گنجینه‌های غنی و قابل توجه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در استان کرمان، توجهی به سرمایه گذاری و توسعه این بخش در استان نشده است.

منبع: خراسان

دیدگاه تان را بنویسید