|

ابتلا به “وبا” در چه صورت منجر به مرگ می‌شود؟

بیماری وبا یک بیماری حاد واگیردار است که می‌تواند در صورت عدم درمان، در عرض چند ساعت منجر به مرگ ناشی از کم آبی شدید بدن شود.

ابتلا به “وبا” در چه صورت منجر به مرگ می‌شود؟
کد مطلب : 33826

بیماری وبا یک بیماری حاد واگیردار است که با اسهال پرحجم، دفع مدفوع آبکی و استفراغ خود را نشان می‌دهد. این بیماری به دنبال خوردن آب یا غذای آلوده به باکتری ویبریو کلرا ایجاد می‌شود.

شیوع بیماری وبا، معمولا در مناطقی رخ می‌دهد که دسترسی کافی و مناسب به آب آشامیدنی سالم و نیز سیستم جمع‌آوری فاضلاب مناسب وجود ندارد. باید توجه کرد که این بیماری از توانایی سرایت بالایی برخوردار است.

اغلب افراد آلوده به وبا بی‌علامت بوده یا علائم خفیف دارند و با موفقیت درمان می‌شوند. با این حال در مواردی نیز به دنبال بروز اسهال حاد آبکی شدید، در صورت عدم رسیدگی، این بیماری می‌تواند منجر به ناتوانی شدید یا مرگ شود.

با توجه به شرایط جمعیتی هر جامعه، این بیماری می‌تواند سرعت همه‌گیری بالایی هم داشته باشد. مناطق حاشیه شهر‌ها و کمپ‌های اقامت مهاجرین از خطر بیشتری برای وقوع همه گیری وبا برخوردارند.

بنابر اعلام مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، اسهال بیماری وبا می‌تواند مدفوع کدر آبکی ایجاد کند. بیماری وبا می‌تواند در صورت عدم درمان، در عرض چند ساعت منجر به مرگ ناشی از کم آبی شدید بدن که ناشی از، از دست رفتن آب و الکترولیت‌ها است، شود.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید