|

جار و جنجال این روز‌های مستر تیستر بر سر چه بوده؟

در روز‌های اخیر کلیپی در فضای مجازی منتشر شد که یک بلاگر غذا دوربین به دست به مخاطبان صفحه‌اش اعلام می‌کند که دهانش کج شده و مشکوک به سکته است.

جار و جنجال این روز‌های مستر تیستر بر سر چه بوده؟
کد مطلب : 32344

چند روز پیش کلیپی در فضای مجازی منتشر شد که حمید سپیدنام، معروف به مستر تیستر دوربین به دست به مخاطبان صفحه‌اش اعلام می‌کند که دهانش کج شده و مشکوک به سکته است، و به همین دلیل به بیمارستان فقیهی شیراز مراجعه کرده و اعلام می‌کند که پرسنل بیمارستان به دلیل اضافه وزن «سی تی اسکن» برایش انجام نداده‌اند.

وی در اعتراض به این موضوع و بدون توضیح همه ماجرا، به راحتی و بدون رعایت قوانین و رعایت حریم خصوصی بیماران و کادر درمان از آنها فیلم می‌گیرد و آن را در فضای مجازی منتشر می‌کند تا بتواند با انتشار تصاویر و تهدید کادر درمان کار خود را پیش ببرد، هرچند که به گفته حاضرین در بیمارستان، قبل از رسیدن پلیس برای رسیدگی به شکایتش بیمارستان را ترک می‌کند.

در همین رابطه دکتر علی سالاریان؛ معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی گفت: در کل جهان، خدمات درمانی دارای سطح‌بندی یا تریاژ است یعنی غربالگری اولیه در بیمارستان انجام می‌شود و بر اساس آن، بیمار به پزشک عمومی، متخصص و بخش‌های پاراکلینیک ارجاع می‌شود. از نظر رسیدگی به بیماران به‌صورت اورژانس، می‌توانیم مدعی باشیم که از لحاظ اعمال جراحی و رسیدگی به بیماران دچار سکته، اقدامات درمانی با سرعت بیشتری نسبت به سایر کشورها انجام می‌شود؛ در بسیاری از کشورها برای ویزیت شدن توسط پزشک متخصص، زمان‌ زیادی لازم است اما در ایران به‌دلیل نوع نظام درمانی و دیدگاه انسان‌دوستانه، این اتفاق به‌سرعت رخ می‌دهد.

بیمارستان نمازی شیراز

سالاریان ادامه داد: این هموطن ما به یک بیمارستان در شیراز مراجعه کرده است و در ابتدا تصور می‌شده است که علائم او مربوط به سکته مغزی است اما تشخیص افتراقی اولیه او، "فلج بلز" بوده است نه سکته مغزی؛ با وجود این، برای اطمینان بیشتر، برای او سی‌تی‌اسکن درخواست می‌شود.

معاون فنی سازمان نظام پزشکی متذکر شد: دستگاه‌های سی‌تی‌اسکن بسیار گران‌قیمت و چند میلیارد تومانی هستند و با توجه به قیمت بالای ارز در صورت آسیب دیدن، هزینه‌های بسیار زیادی به مراکز تحمیل می‌کنند؛ از طرف دیگر اگر دستگاه سی‌تی‌اسکن به‌دلیل استفاده افراد سنگین‌وزن از آن، دچار آسیب شود، ارائه خدمت به سایر بیماران با اختلال مواجه می‌شود بنابراین استفاده از سی‌تی‌اسکن‌های معمولی، محدودیت وزنی دارد تا دچار آسیب نشوند.

وی ادامه داد: به همین دلیل برای بیمارانی که بیش از ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارند نباید از سی‌تی‌اسکن‌های معمولی استفاده شود و این بیماران به مراکزی که دستگاه‌های مخصوص بالای ۱۰۰ کیلوگرم دارند، ارجاع داده می‌شوند.

ممنوعیت قانونی بوده است

وی در پاسخ به این سؤال که "آیا دستگاه‌های تصویربرداری مخصوص افراد سنگین‌وزن در تمام شهرها وجود دارد؟" گفت: در کلان‌شهرها این دستگاه‌ها وجود دارد و در برخی شهرها نیز ممکن است وجود نداشته باشد و بیمار به محل دیگری ارجاع شود؛ این‌که فرد به‌دلیل عدم اطلاع از این قانون، پرخاشگری کند و علیه کادر درمان بدگویی کند، درست نیست و باید از فضای مجازی در راستای فرهنگ‌سازی در حوزه درمان استفاده شود؛ اگر عدم انجام سی‌تی‌اسکن به‌دلیل وزن بالای فرد مذکور بوده، این امر قانونی بوده است.

سالاریان در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه "افراد بالای ۱۰۰ کیلوگرم از سوی بیمارستان به مراکز دارای دستگاه‌های سی‌تی‌اسکن ارجاع داده می‌شوند یا خودشان باید مراجعه کنند؟" خاطرنشان کرد: اگر فرد بستری باشد بیمارستان هماهنگی‌های لازم برای انتقال فرد جهت انجام سی‌تی‌اسکن را انجام می‌دهد و اگر بیمار سرپایی باشد، خود بیمار پیگیری را انجام می‌دهد.

معاون فنی سازمان نظام پزشکی در پاسخ به این سؤال که "چرا اعضای کادر درمان به بیمار گفته‌اند «ابتدا باید بستری شوید و سپس اقدامات درمانی لازم برای شما انجام شود»؟" گفت: اگر بیماری به بیمارستان مراجعه کند و پزشک تشخیص بدهد که نیاز به بستری دارد، بیمار باید تمکین کند تا مراحل بعدی پیگیری و اقدامات تشخیصی برای او انجام شود؛ اگر بیمار خودش رضایت به بستری شدن ندهد پزشک نمی‌تواند او را به‌صورت اجباری بستری کند و در هیچ جای دنیا نیز این‌گونه نیست که پزشک تشخیص بدهد که بیمار نیاز به بستری دارد اما بیمار با تشخیص خودش از بستری امتناع کند و درخواست سی‌تی‌اسکن شدن داشته باشد.

منبع: تسنیم/ کافه سینما / برترین ها

دیدگاه تان را بنویسید