|

شکستن دیوار تحریم به سبک یمنی‌ها

مردم یمن از هفت سال پیش در معرض تجاوز نظامی و محاصره همه‌جانبه قرار دارند و این تجاوز، شرایط اقتصادی وخیمی را در این کشور به وجود آورده است.

شکستن دیوار تحریم به سبک یمنی‌ها
کد مطلب : 31918

«لُجَین الوزیر» مجری پروژه پرورش دام، دانشجویی که در دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعا تحصیل می‌کند، مانند همه یمنی‌ها از هفت سال پیش تا کنون در شرایط جنگی و محاصره خفقان‌آوری زندگی می‌کند که از آغاز تجاوزات ائتلاف متجاوز ادامه داشته و درد و رنج یمنی‌ها را تشدید کرده است.

این محاصره همچنین سبب بروز قحطی بزرگی شد که به تمام یمن آسیب زده و تمایل یمنی‌ها برای یافتن راهکار‌های جایگزین و عبور از محاصره برای رسیدن به خودکفایی را تقویت کرده است.

در این زمینه، لجین الوزیر نیز شروع به کار روی یک پروژه ویژه برای پرورش دام در پشت بام منزل خانه‌اش کرده و این درحالی است که در مرکز صنعا پایتخت یمن زندگی می‌کند.

شکستن دیوار تحریم به سبک یمنی‌ها

«لجین الوزیر» در این باره به خبرنگار تسنیم می‌گوید: به دلیل محاصره و جنگ و بدتر شدن اوضاع، به فکر این افتادم که پروژه‌ای راه‌اندازی کنم و یک پروژه سرمایه‌گذاری باشد که در راستای رسیدن به خودکفایی و تهیه غذای سالم است و اینکه همه غذا‌ها را در خانه درست کنم. من پروژه خود را با گوسفند و بز و بر این اساس شروع کردم که یک تغذیه سالم و منبع درآمد روزانه داشته باشم.

شکستن دیوار تحریم به سبک یمنی‌ها

این پروژه شروع به رشد و توسعه کرد و همان‌طور که گفته شد شروع به برداشت ثمرات آن کردم. اکنون شروع به معرفی نژاد بز و همچنین بوقلمون و سایر مرغ‌ها و نیز گوسفندان و بز‌هایی کرده‌ام که شروع به تولید مثل کردند و درخواست‌ها برای شیر بز و تخم مرغ و گوشت‌ها افزایش یافت.

شکستن دیوار تحریم به سبک یمنی‌ها

تلاش برای خودکفایی یمنی‌ها یکی از اهداف انقلاب ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۴ بود، اما محاصره تحمیل شده از سوی دشمن متجاوز، طرف‌های مربوطه را بر آن داشت تا با سرعت بیشتری نسبت به تأسیس مؤسسه تولید غلات و حبوبات و همچنین آماده‌سازی بخش بزرگی از زمین‌های کشاورزی در مناطق مختلف با وجود همه امکانات کم اقدام کنند و ما ثمرات آن را می‌بینیم.

شکستن دیوار تحریم به سبک یمنی‌ها

«علی الخالد» مسئول روابط عمومی سازمان تولید غلات (سازمان غله) یمن به خبرنگار تسنیم می‌گوید: قحطی بزرگی که در نتیجه تجاوز و محاصره در یمن رخ داد سبب شد تا دولت صنعا به سمت تأمین امنیت غذایی حرکت کند و برای ما، مردم و رهبری انقلاب یمن راهی جز این نیست که به سمت توسعه همه‌جانبه در زمینه امنیت غذایی حرکت کنیم.

شکستن دیوار تحریم به سبک یمنی‌ها

نبرد خودکفایی یمنی‌ها هنوز در مراحل ابتدایی است و تلاش‌های خود را در وهله اول بر جنبه‌های کشاورزی و دامی متمرکز می‌کند؛ گامی که در نگاه ناظران نشان‌دهنده اراده رهبری انقلاب در یمن برای دستیابی به استقلال کامل و بازگرداندن تصمیم یمنی‌هایی است که به دلیل فشار‌هایی که علیه آن‌ها تحمیل شده برای تأمین نیاز‌های اساسی خود وابسته به خارج هستند.

شکستن دیوار تحریم به سبک یمنی‌ها

علی الخالد در ادامه می‌گوید: این نهاد (سازمان تولید غلات یمن) در چندین مسیر از پروژه‌ها، از جمله پروژه حمایت از کشاورزان با بذر و شخم زدن، حمایت از کشاورزان با تأمین نیاز‌های انرژی خورشیدی و تولیدات و همچنین آموزش در زمینه کشاورزی، شروع به کار کرد.

شکستن دیوار تحریم به سبک یمنی‌ها

تلاش یمنی‌ها برای رسیدن به خودکفایی در انواع محصولات کشاورزی هرچند کمرنگ به نظر می‌رسد، اما نشان‌دهنده میزان اراده رهبری انقلابی و سیاسی این کشور برای آزادی و استقلال است.

شکستن دیوار تحریم به سبک یمنی‌ها

منبع: تسنیم

دیدگاه تان را بنویسید