|

قوانینی که باید در همه جای دنیا وضع شوند

کشور پرتغال جهت بهبود مقوله‌ی تعادل میان کار و زندگی شخصی، در سال ۲۰۲۱ قانونی وضع کرد که تماس کارفرما با کارکنان بعد از ساعت اداری را قدغن کرده است.

قوانینی که باید در همه جای دنیا وضع شوند
کد مطلب : 30723

ما در دوره‌ای از تاریخ به سر می‌بریم که اطلاعات زودتر از هر زمان دیگری مخابره می‌شوند و همین امر سبب شده با اخباری که از سرتاسر دنیا می‌رسند دائماً بمباران شویم. اتفاق عجیبی نیست اگر با این سیل اطلاعات مأیوس شویم، اما گاهی هم اخبار دلگرم کننده‌ای به گوش می‌رسد، مانند وضع قوانینی در کشور‌ها در جهت ایجاد تغییراتی مثبت، قوانینی که بسیار خوب می‌شد اگر در همه جای دنیا وجود داشتند. در ادامه با برخی از این قوانین آشنا خواهیم شد.

۱- در پرتغال، به تازگی قانونی وضع شده که بر اساس آن تماس کارفرما با کارکنان بعد از ساعت کاری ممنوع است

کشور پرتغال جهت بهبود مقوله‌ی تعادل میان کار و زندگی شخصی، در سال ۲۰۲۱ قانون جدیدی وضع کرد که تماس کارفرما با کارکنان بعد از ساعت اداری را قدغن کرده است. کارفرما اجازه‌ی ارسال پیام و ایمیل یا تماس با کارکنان خود درباره‌ی مسائل کاری را ندارد، مگر اینکه شرایط اضطراری‌ای پیش آمده باشد.

۲- در نروژ، اینفلوئنسر‌ها در صورت ویرایش تصاویر خود باید این موضوع را اعلام کنند

هدف از این قانون مبارزه با آثار مخربی است که تصاویر بی عیب و نقص و ویرایش شده‌ای که اغلب اینفلوئنسر‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند، ممکن است در پی داشته باشند. قانون کشور نروژ اینفلوئنسر‌ها را ملزم می‌سازد با استفاده از یک هشتگ دنبال کنندگان شان را از ویرایش شده بودن تصاویر خود مطلع سازند.

۳- در شهر بازل سوییس، سقف همه‌ی ساختمان‌های جدید باید فضای سبز داشته باشد

قوانینی که باید در همه جای دنیا وضع شوند

با اجرای این قانون، بازل به اولین شهر دنیا بدل می‌شود که ساخت فضای سبز روی پشت بام ساختمان‌های جدید در آن اجباری است. به تازگی، ساختمان‌های بازسازی شده هم مشمول این قانون شده اند. ایجاد فضای سبز بر روی پشت بام مسطح ساختمان‌های شهر به مبارزه با مه‌دود و آلودگی هوا کمک می‌کند.

۴- در ولز، به ازای هر فرزندی که در خانواده متولد می‌شود ۲ درخت کاشته می‌شود

دولت ولز با این اقدام ابتکاری تولد هر نوزاد را با کاشت ۲ درخت گرامی می‌دارد. یکی از این درخت‌ها در ولز کاشته می‌شود و دیگری در منطقه‌ی جنگل زدایی شده‌ی کشور آفریقایی اوگاندا. فرزندخوانده‌ها هم مشمول این اقدام ابتکاری می‌شوند.

۵- در اسپانیا، از سال ۲۰۲۳ دیگر از کیسه‌های پلاستیکی یک بار مصرف برای خرید میوه و سبزیجات استفاده نخواهد شد

قوانینی که باید در همه جای دنیا وضع شوند

این قانون که از سال ۲۰۲۳ در اسپانیا اجرایی می‌شود، مصرف کنندگان را تشویق می‌سازد تا هنگام خرید میوه و سبزیجات در فروشگاه‌ها یا بازار‌های محلی، از کیسه‌های خریدی استفاده کنند که قابلیت استفاده‌ی مجدد را دارند.

۶- در سوییس، نگه داشتن تنها یک خوکچه هندی ممنوع است

قوانینی که باید در همه جای دنیا وضع شوند

خوکچه‌های هندی حیوانات اجتماعی‌ای هستند به همین دلیل اگر تنها باشند حوصله شان سر می‌رود. به همین خاطر است که در سوییس اجازه ندارید تنها یکی از این حیوانات را نگه دارید. در این کشور حتی یک سرویس مخصوص به راه افتاده که کار آن ارائه‌ی یک جفت جدید برای خوکچه‌های هندی درصورت از دست رفتن جفت قبلی این حیوانات است.

۷- در کالیفرنیا، قانونی هست که فروشگاه‌های مواد غذایی را ملزم به اهدای تمامی ضایعات غذایی قابل خوردن خود کرده است

این قانون از ابتدای سال ۲۰۲۲ اجرایی شد. خرده فروشان مواد غذایی حالا ملزم به اهدای تمامی ضایعات غذایی قابل خوردن خود به افراد نیازمند هستند. به علاوه، قرار است در آینده رستوران‌ها و هتل‌های کالیفرنیا نیز مشمول این قانون شوند.

۸- در آفریقای جنوبی، توله کِشی از شیر‌ها در اسارت ممنوع است

قوانینی که باید در همه جای دنیا وضع شوند

این اقدام گام بزرگی برای شیر‌ها محسوب می‌شود، چون در حال حاضر تعداد شیر‌های در اسارت آفریقای جنوبی بیشتر از تعداد آن‌ها در طبیعت است. دیگر برای شکار یا سرگرم کردن گردشگران، از شیر‌ها توله کِشی نخواهد شد.

۹- در فرانسه، پرواز‌های داخلی کوتاه ممنوع شده اند تا از روش‌های سازگارتری با محیط زیست برای حمل و نقل استفاده شود

این قانون تنها درباره‌ی پرواز‌های خیلی کوتاه صدق می‌کند که همان مسیر را می‌توان با قطار طی زمان اندک بیشتری طی کرد. قطار معمولاً ارزان‌تر از هواپیما است و در مقایسه با آن آلودگی بسیار کمتری هم دارد، بنابراین این ممنوعیت حامی اکوتوریسم یا همان گردشگری طبیعت خواهد بود.

۱۰- در بعضی ایالات آمریکا، بیرون گذاشتن سگ خود در هوای سرد، غیر قانونی است

قوانینی که باید در همه جای دنیا وضع شوند

پنسیلوانیا به تازگی قانونی وضع کرده که نگه داشتن سگ خود در هوای بسیار سرد یا به مدت بیش از ۳۰ دقیقه را برای صاحبان سگ‌های خانگی ممنوع ساخته است. دیگر ایالات آمریکا، مانند تگزاس هم قوانین مشابهی با هدف حفاظت از سگ‌ها دارند.

منبع: روزیاتو

دیدگاه تان را بنویسید