|

غول‌های فناوری چگونه میلیارد‌ها دلار به دست می‌آورند؟

در سال ۲۰۲۱، پنج غول بزرگ فناوری، اپل، آمازون، گوگل (الفبا)، متا و مایکروسافت مجموعاً ۱.۴ تریلیون دلار درآمد ایجاد کردند.

غول‌های فناوری چگونه میلیارد‌ها دلار به دست می‌آورند؟
کد مطلب : 30721

این شرکت‌ها یا محصولی را به شما می‌فروشند، یا شما را به عنوان محصول به تبلیغ کنندگان می‌فروشند؛ اپل، مایکروسافت و آمازون در دسته اول قرار می‌گیرند. این شرکت‌ها مانند اکثر کسب‌وکار‌های سنتی، محصولات فیزیکی (یا دیجیتالی) را در ازای پول به مشتریان ارائه می‌دهند. بیش از نیمی از درآمد اپل از فروش آیفون حاصل می‌شود، خدمات ابری Azure تقریبا یک سوم کل درآمد مایکروسافت را ایجاد می‌کند و فروشگاه‌های آنلاین آمازون نزدیک به ۵۰ درصد از درآمد این شرکت را تشکیل می‌دهند.

از طرف دیگر متا و آلفابت کار‌ها را کمی متفاوت انجام می‌دهند. این دو غول فناوری به جای فروش یک محصول واقعی، بیشترین درآمد خود را از طریق فروش توجه مخاطبان به دست می‌آورند. تقریباً ۹۸ درصد از درآمد متا از تبلیغات فیس بوک و ۸۱ درصد از درآمد گوگل از تبلیغات در محصولات مختلف گوگل است.

با این حال، علی‌رغم روش‌های متفاوتی که برای ایجاد فروش دارند، همه این شرکت‌ها یک چیز مشترک دارند؛ درآمد‌ها آن‌ها در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

همه‌گیری رشد را تسریع کرده است

در میان افزایش بیکاری و هرج و مرج ناشی از بیماری همه گیر، پنج غول فناوری همچنان موفق به افزایش درآمد قابل توجهی شدند؛ در سال ۲۰۱۹ (پیش از همه‌گیری)، درآمد ترکیبی فناوری‌های بزرگ ۱۲ درصد رشد کرد. سال بعد، در طول شروع همه‌گیری جهانی و چالش‌های اقتصادی مختلف ناشی از آن، فناوری‌های بزرگ همچنان درآمد مجموع خود را ۱۹ درصد افزایش دادند و در سال مالی ۲۰۲۱، غول‌های فناوری شاهد رشد ۲۷ درصدی درآمد ترکیبی نسبت به سال گذشته بود.

غول‌های فناوری چگونه میلیارد‌ها دلار به دست می‌آورند؟

چگونه این شرکت‌ها در طول آشفتگی اقتصادی و هرج و مرج جهانی به رشد خود ادامه دادند؟

این امکان فراهم شد، زیرا تغییرات اجتماعی ناشی از COVID-۱۹ منجر به افزایش تقاضا برای محصولات و خدمات فناوری بزرگ شد.

به عنوان مثال، محدودیت‌های قرنطینه مردم را مجبور به خرید آنلاین کرد و باعث شد فروش تجارت الکترونیک افزایش یابد. تقاضا برای لپ‌تاپ و خدمات مبتنی بر فضای ابری با تعطیل شدن دفاتر و تمرکز شرکت‌ها به فضا‌های کاری از راه دور افزایش یافت.

آیا رشد اینجا ماندگار است؟

این روز‌ها محدودیت‌های COVID-۱۹ در بیشتر کشور‌ها کاهش یافته است و جهان به آرامی به حالت عادی بازگشته است.

دو سوم کارمندان از یک نظرسنجی جهانی گفتند که شرکت آن‌ها احتمالاً کار از راه دور را به یک گزینه دائمی تبدیل می‌کند و انتظار می‌رود فروش تجارت الکترونیک جهانی در چند سال آینده به طور پیوسته رشد کند و تا سال ۲۰۲۵ به ۷ تریلیون دلار برسد.

منبع: خبرآنلاین

دیدگاه تان را بنویسید