|

ورود سامانه جوی جدید و ۳ روز بارش در کشور/ وزش باد با سرعت ۱۱۰ کیلومتر و هشدار به ۵ استان

کارشناس پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: روز پنجشنبه ۱۴ اسفند با ورود سامانه بارشی جدید در نیمه غربی کشور، استان‌های سواحل خزر، شمال فارس، جنوب غرب اصفهان و همچنین از اواخر وقت دامنه جنوبی البرز بارش خواهیم داشت.

ورود سامانه جوی جدید و ۳ روز بارش در کشور/ وزش باد با سرعت ۱۱۰ کیلومتر و هشدار به ۵ استان
کد مطلب : 2667

فریبا گودرزی در گفت‌ وگو با خبرنگار تراز اقتصاد در تشریح آخرین وضعیت جوی کشور بیان کرد: امروز بارش پراکنده در برخی از نقاط استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، همدان، مرکزی، لرستان، کرمان و همچنین سواحل خزر و ارتفاعات البرز مرکزی داریم.

کارشناس پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی ادامه داد: روز چهارشنبه ۱۳ اسفند در شمال غرب، سواحل خزر و شمال شرق بارش پراکنده خواهیم داشت.

وی بیان کرد: روز پنجشنبه ۱۴ اسفند با ورود سامانه بارشی جدید در نیمه غربی کشور، استان‌های سواحل خزر، شمال فارس، جنوب غرب اصفهان و همچنین از اواخر وقت دامنه جنوبی البرز بارش خواهیم داشت.

کارشناس پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی افزود: روز جمعه ۱۵ اسفند سامانه بارشی تقویت می‌شود و گستره بارش ها علاوه بر مناطقی که ذکر شد، به شمال شرق و شرق کشور نیز کشیده می‌شود و روز شنبه این سامانه در شمال شرق فعال خواهد بود و از شمال شرق کشور خارج می‌شود.

وی اظهار کرد: پیامد ورود این سامانه بارش برف و باران و در ارتفاعات بارش برف همچنین وزش باد شدید موقت و در مناطق گرمسیر و جنوبی رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید به صورت موقت خواهد بود.

گودرزی ادامه داد: در سه روز آینده سرعت باد در جنوب شرق خصوصاً در ساعات بعد از ظهر افزایش می یابد، همچنین روز جمعه در غرب، مرکز، شرق و بخش هایی از جنوب و جنوب شرق و وزش باد شدید خواهیم داشت و این شرایط روز شنبه در شرق و جنوب شرق کشور حاکم است.

کارشناس پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی بیان کرد روز آینده دمای هوا در سواحل خزر و اردبیل افزایش می‌یابد و روزهای پنجشنبه و جمعه دمای هوا کاهش می یابد، همچنین روزهای جمعه و شنبه پیشِ رو در شمال شرق کاهش دما را داریم و روزهای شنبه و یکشنبه در شرق و جنوب شرق دما کاهش می‌یابد؛ این نوسانات دمایی حدود ۶ تا ۸ درجه خواهد بود.

گودرزی بیان کرد: روز آینده تا اوایل وقت پنج‌شنبه بخش های شرقی و مرکزی خلیج فارس مواج است.

* هشدار اختلال در تردد جاده ای و بروز تاخیر یا لغو پروازها در ۵ استان

وی اظهار کرد: از اوایل وقت پنجشنبه تا اواخر وقت جمعه، در جنوب آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، شمال و غرب کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، ارتفاعات شرقی خوزستان، اختلال در تردد، کاهش دید، تاخیر یا لغو پروازها، کولاک در گردنه های برفگیر و کوهستانی، احتمال رخداد بهمن در مناطق مستعد و لغزندگی و کولاک برف در جاده‌ها به ویژه جاده های روستایی پیش بینی می شود.

کارشناس پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی اظهار داشت: در این راستا توصیه می شود پرهیز از سفرهای برون شهری به ویژه در مناطق کوهستانی، آمادگی ماشین‌آلات برف روبی و نمک‌پاشی و تجهیز خودروها به امکانات ایمنی و گرمایشی، در دستور کار باشد.

* وزش باد خیلی شدید و چند توصیه به دامداران و کشاورزان

گودرزی بیان کرد: اواخر وقت پنج‌شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۴ تا اواخر وقت جمعه ۱۳۹۹/۱۲/۱۵ وزش باد شدید تا خیلی شدید با سرعت متوسط بین 60 تا 90 کیلومتر بر ساعت و وزش باد لحظه ای شدید موقت با سرعت بیش از ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت به صورت نقطه ای و محلی خواهیم داشت.

وی افزود: این شرایط روز پنج‌شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۴ در کرمانشاه، ایلام و خوزستان و روز جمعه در اصفهان، یزد، کرمان، شمال شرق و شمال فارس، خراسان جنوبی، قم، جنوب سمنان و جنوب تهران پیش بینی می شود.

گودرزی ادامه داد: در این راستا بروز خسارت به گلخانه ها و احتمال شکستن درختان پیش بینی و توصیه می شود استحکام نهال های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در برابر باد، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی، استحکام و ترمیم سقف و سازه های گلخانه ها، استفاده از بادشکن جهت جلوگیری از شکستگی شاخه و تنه درختان و حتی ریشه کن شدن درخت با توجه به باد و سرما در مناطق سردسیر، خشک نگهداشتن سطح زمین و مسدود نگهداشتن درب های سالن های دامداری ها، سالن های مرغداری بابت تهویه و کنترل دما، در دستور کار باشد.

کارشناس پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی در تشریح وضعیت جوی پایتخت گفت: آسمان تهران روز آینده صاف تا قسمتی ابری پیش‌بینی می‌شود، همچنین روز پنجشنبه نیز آسمان تهران صاف است، بیشینه و کمینه دما فردا در پایتخت ۱۷ و ۱۸ درجه خواهد بود.

وی اضافه کرد: روز آینده بندرعباس با بیشینه دمای ۳۰ درجه بالای صفر گرمترین مرکز استان و شهر کرد با کمینه دمای ۴ درجه زیر صفر سردترین مرکز استان خواهد بود.

انتهای پیام/


دیدگاه تان را بنویسید