|

بانک | وام بانکی | پرداخت وام

پرداخت وام در کدام بانک‌ها صورت میگیرد؟

شاید شما هم جزو آن درسته از افرادی هستید که در یکی دو ماه گذشته برای گرفتن وام به بانک مراجعه کرده باشید. بانک اما به درخواست شما جواب منفی داده و از اعطای وام خودداری کرده است. علت این امر چیست؟

پرداخت وام در کدام بانک‌ها صورت میگیرد؟
کد مطلب : 34706

چند بانک بزرگ دولتی علت نپرداختن وام به مشتریان خود را دستور بانک مرکزی برای توقف اعطای تسهیلات اعلام کردند.

براساس اطلاعات دریافتی از برخی بانک‌های بزرگ دولتی، مشخص شد که در هفته‌های اخیر بانک مرکزی دستور توقف پرداخت تسهیلات از سوی این بانک‌ها را صادر کرده است.

پیگیری‌ها بیانگر آن است که بانک مرکزی به دلیل افزایش اضافه برداشت برخی از بانک‌های بزرگ، پرداخت تسهیلات این بانک‌ها را متوقف کرده است.

اضافه برداشت تعدادی از بانک‌های بزرگ باعث برخورد جدی بانک مرکزی شده است. سیاست‌گذار سعی دارد با تحت فشار قرار دادن این بانک‌های بزرگ دولتی و خصوصی، ضمن مدیریت پایه پولی و جلوگیری از خلق پول بیشتر در سیستم بانکی، مانع از افزایش بیشتر بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی شود.

اضافه برداشتی که بانک‌ها خلق می‌کنند معمولا در قالب تسهیلات پرداخت شده اعم از تکلیفی یا خرید اوراق، سهام یا به اشکال و مبانی دیگری است که قابل قبول نیست و نظام بانکی کشور را با مشکلاتی رو‌به‌رو می‌کند.

بانک مرکزی بنا دارد با راهکار‌های در نظر گرفته شده اضافه برداشت بانک‌ها را به شدت محدود کند. طبق بخشنامه‌ای که در همین ارتباط از سوی بانک مرکزی منتشر شده، اگر نظام بانکی کشور مایل به هر گونه اضافه برداشتی از بانک مرکزی است بدون وثیقه‌گذاری ممکن نیست.

کارشناسان ابراز امیدواری کردند که با تصویب چنین طرحی در نظام بانکی کشور خلق پول کمتری اتفاق بیفتد و رویه‌ها ضابطه‌مند شود.

اصولا در نظام بانکی کشور، بانک‌هایی که منابع مالی مناسبی ندارند با مراجعه به بازار بین بانکی بخشی از کسری خود را از بانک‌های دارای منابع تامین می‌کنند، در غیر این صورت برای تامین کسری مورد نیاز خود، از بانک مرکزی برداشت می‌کنند، یعنی اضافه برداشت از بانک مرکزی صورت می‌گیرد.

بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی به بالاترین رشد خود رسید

آخرین آمار‌ها مدعی است بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی با رشد ۵۸٫۸درصدی در سال ۱۴۰۰ نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۹ به حدود ۱۸۶میلیارد تومان رسیده که بالاترین رشد بدهی بانک‌ها از بهمن ماه سال ۱۳۹۰ به شمار می‌رود. به همین دلیل بانک مرکزی درصدد تغییرات نظارتی و مدیریتی در نظام بانکی و بانک مرکزی است.

علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی بارها بر کنترل اضافه برداشت بانک‌ها از این بانک تاکید و اعلام کرد: «اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی نسبت به سال قبل به کمتر از نصف رسیده است. موضوع کنترل اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی بسیار مورد توجه است. این موضوع هم در بودجه سال ۱۴۰۱ دیده شده که اضافه برداشت از بانک مرکزی و خطوط اعتباری که دریافت می‌کنند باید در قبال وثیقه‌گذاری نزد بانک مرکزی باشد. بانک‌هایی که دچار اضافه برداشت می‌شوند باید وثیقه بگذارند.»

او تاکید دارد که تعمیق بازار بین بانکی بسیار مهم است و بانک‌ها باید بتوانند نیاز نقدینگی خود را از بازار بین بانکی تامین کنند. مجوز انتشار اوراق گواهی عامل داده شده است و نیازی به مجوز جداگانه از بانک مرکزی نیست.

دیدگاه تان را بنویسید