|

تغییر شیوه فاصله گذاری در اتوبوس های بین شهری

با وجود توصیه های مکرر مبنی بر رعایت طرح فاصله گذاری اجتماعی، برخی از شرکت‌های مسافربری اقدام به فروش بلیت اتوبوس، با ظرفیت کامل کرده‌اند.

تغییر شیوه فاصله گذاری در اتوبوس های بین شهری
کد مطلب : 3757

به گزارش تراز اقتصاد، با نزدیک شدن به تعطیلات نوروزی و آغاز سفرها و با توجه به شرایط کرونایی، بحث رعایت فاصله گذاری اجتماعی در بخش های حمل ونقل عمومی به یکی از مهم ترین دغدغه های مسافران نوروزی و مسئولان تبدیل شده است.

با توجه به ایجاد محدودیت های تردد برای ناوگان شخصی در برخی از شهرهای مسافر پذیر، استقبال مردم در این ایام از ناوگان حمل و نقل عمومی زیاد شده است ،در این شرایط بخش راه آهن اقدام به پیش فروش بلیت های نوروزی خود کرده این در حالی است که در سایر بخش ها از جمله اتوبوس و هواپیما اعلام شده که در راستای ترغیب نشدن مردم به مسافرت و به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، پیش فروش بلیت نوروزی ندارند.

اما بررسی ها نشان می دهد که برخلاف ادعای مسئولان در حوزه حمل ونقل جاده‌ای، شرکت های مسافربری هم پیش فروش بلیت نوروزی خود را آغاز کرده اند و مسافران می توانند برای ایام نوروز بلیت اتوبوس خریداری کنند.

در راستای اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، شرکت های مسافربری موظف هستند تنها ۶۰ درصد از ظرفیت صندلی های اتوبوس را به فروش برسانند که تا تارخ ۱۸ اسفندماه این موضوع توسط شرکت‌ها به درستی در پایانه های مسافربری رعایت می‌شد اما به گفته بسیاری از مسافران، برخی رانندگان در خارج از پایانه ها و در بین راه اقدام به مسافرگیری خارج از ظرفیت می کنند و این در حالی است که پلیس راه و راهداری هیچ گونه سازوکاری برای نظارت و برخورد با این تخلف رانندگان ندارند.

رانندگان اتوبوس میانه راه اقدام به مسافرگیری می‌کنند

در همین رابطه حسینی یکی از مسافران مسیر تهران به اراک گفت: به دلیل مسائل کاری ناچار به طی مسیر تهران به اراک در هر هفته هستم، اما متاسفانه با وجود آنکه شرکت ها به دلیل شرایط کرونایی مبلغ اضافه تری دریافت می کنند اما شاهد آن هستیم که طرح فاصله گذاری اجتماعی در اتوبوس ها رعایت نمی شود.

او ادامه داد: بسیاری از رانندگان اتوبوس فقط در پایانه ها، فاصله گذاری اجتماعی را رعایت و مسافر در صندلی های کنار پنجره سوار می‌کنند اما در بین راه شاهد آن هستیم که اقدام به سوار کردن مسافر آن هم بدون استعلام کد ملی برای نداشتن کرونا می کنند.

این مسافر بیان کرد: در برخی از مواقع شاهد آن هستیم که ظرفیت کل اتوبوس پر شده و زمانی هم که به راننده اعتراض می کنیم می گوید" نمی‌خواهید می توانید پیاده شوید".

همچنین شعبانی یکی از مسافران مسیر تهران به بروجرد نیز به خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: اتوبوس ۲۵ نفره VIP با ۱۷ مسافر از پایانه شروع به حرکت می‌کند، اما راننده بعد از حرکت با زیرپا گذاشتن طرح فاصله گذاری اجتماعی در خارج از پایانه و در بین راه مانند اتوبوس‌های BRT توقف کرده و اقدام به مسافرگیری می‌کند و تمامی صندلی‌های اتوبوس پر می‌شود .

مشاهدات میدانی و اطلاعات رسیده حاکی از آن است که در بیشتر سفرها، اتوبوس ها با ظرفیت کامل راهی جاده ها می شوند و مسافرانی که به دلیل محدودیت های تردد ناچار به استفاده از ناوگان عمومی هستند، قربانی این بی تدبیری‌ها خواهند بود.

البته ماجرا به اینجا ختم نشده و این بی تدبیری ها در پیش فروش بلیت های نوروزی به اوج خود رسیده است. متاسفانه گزارش های میدانی حاکی از آن است که علی رغم توصیه های مکرر وزارت بهداشت مبنی بر رعایت طرح فاصله گذاری ، برخی از شرکت های مسافربری با نادیده گرفتن قوانین مربوط به فروش بلیت، از تاریخ ۲۰ اسفند ماه تمامی ظرفیت صندلی های اتوبوس خود را باز کرده و به فروش می رسانند.

تغییر در شیوه فاصله گذاری اجتماعی در اتوبوس های بین شهری

در همین رابطه چندی پیش عامری مدیرعامل اتحادیه تعاونی مسافربری کشور اعلام کرد که تردد اتوبوس ها با ظرفیت ۵۰ درصد به دلیل رعایت فاصله گذاری اجتماعی در حال انجام است اما برای نوروز امسال تغییری در مورد فاصله گذاری ایجاد شد و بر اساس آن اقوام درجه یک (نظیر یک خانواده چهار نفره) می توانند دو نفر در دو صندلی کنار هم بنشینند در حالی که پیش از این فقط صندلی های کنار پنجره فروخته می‌شد.

باتوجه به صحبت های این مقام مسئول ، اتوبوس ها کماکان باید با ۵۰ درصد ظرفیت خود حرکت کنند با این تفاوت که اگر دو نفر از مسافران از اقوام درجه یک باشند، می‌توانند در دو صندلی کنار یکدیگر بنشینند و نیاز به نشستن با فاصله نیست. بنابراین اتوبوس ها مجاز به حرکت با ظرفیت کامل و ۱۰۰ درصد نیستند .

اما در حال حاضر با مراجعه به سایت های فروش بلیت اتوبوس مشاهده می‌شود که برخی شرکت های مسافربری به بهانه اینکه اعضای یک خانواده (اقوام درجه یک) می‌توانند کنار هم بنشینند، تمامی ظرفیت اتوبوس را به فروش می‌رسانند و خبری هم از رعایت طرح فاصله گذاری اجتماعی نیست و حتی برخی از مسئولان شرکت های حمل ونقلی صریحا عنوان می‌کنند که "طرح فاصله گذاری تمام شد".

اجازه نمی‌دهیم فاصله گذاری اجتماعی در بخش مسافری کاهش یابد

این در حالی است که روز گذشته داریوش باقر جوان مدیرکل دفتر حمل ونقل مسافری سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای با تاکید فراوان اعلام کرد که به هیچ عنوان فاصله گذاری اجتماعی برداشته نشده است و تنها در بخشنامه ای به ما اعلام شده که در ناوگان حمل ونقل جاده ای و اتوبوس های بین شهری، اقوام درجه یک از جمله زن و شوهر و فرزند می‌توانند در کنار هم بنشینند که این بخشنامه هم مورد تایید وزارت بهداشت بوده است.

باقر جوان گفت: فاصله گذاری اجتماعی با نظارت و سختگیری بیشتری توسط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اجرا می‌شود.

او ادامه داد: به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم فاصله گذاری اجتماعی در بخش مسافری کاهش یابد و شرکت‌های حمل و نقلی هم اجازه ندارند شیوه‌نامه‌های بهداشتی را در بخش مسافری کاهش دهند.

باقر جوان با بیان اینکه در اتوبوس‌های بین شهری افراد درجه یک خانواده می‌توانند در صندلی‌های کنار هم بنشینند و البته این اقدام هم در قالب همان ظرفیت ۵۰ درصدی انجام می‌شود، افزود: هم اکنون بخشنامه‌ای در این خصوص از وزارت بهداشت و درمان دریافت شده که کنار هم نشستن افراد درجه یک خانواده در ناوگان اتوبوس برون شهری مشکلی ندارد.

او ادامه داد: فاصله گذاری اجتماعی و شیوه نامه‌های بهداشتی همچنان پا برجاست و هیچ تغییری در این خصوص انجام نشده است.

مدیر کل دفتر حمل و نقل مسافری با بیان اینکه هیچ پیش فروش بلیتی در بخش اتوبوس‌های بین شهری نداریم، افزود: هر زمان و هر روزی که مسافران درخواست بلیت اتوبوس کنند، می‌توانند بلیت خریداری کنند، اما به دلیل تشدید ویروس کرونا در برخی از شهرها به هیچ عنوان مسافران را برای انجام سفرهای نوروزی ترغیب نمی‌کنیم.

باقر جوان اظهار کرد: با توجه به آنکه ممکن است رنگ‌بندی برخی از شهرها تغییر کند و تصمیماتی هم در این رابطه گرفته شود، بنابراین هیچ پیش فروشی نداریم و به مسافران هم توصیه می‌کنیم از انجام سفرهای غیر ضروری خودداری کنند.

بر اساس این گزارش هر چند قبل از این هم رانندگان در بین راه اتوبوس را پر می‌کردند و هیچ فرایند موثری برای نظارت بر این تخلف وجود نداشت اما این بار شاهد هستیم برخی شرکت های مسافربری به صورت رسمی تمامی صندلی های اتوبوس خود را برای فروش در سایت ها قرار داده اند که در این مورد باید حتما نظارت بیشتری صورت گیرد چراکه در صورت عدم اقدام به موقع مسئولان راهداری و انجام سفرهای نوروزی با این شرایط ، افزایش موارد ابتلا و تلفات ناشی از آن، ارمغان سفرهای نوروزی امسال خواهد بود و جامعه و کادر درمان باید خود را برای موج بعدی کرونا آماده کنند.

دیدگاه تان را بنویسید